SON DAKİKA

İSRAİL ÇARESİZ          ZORBALIKLA NEREYE?          TÜRKİYE GÜÇLÜ VE HAKLI          VİTES DEĞİŞTİRDİ          Sayı 823          KANDİL IŞİD TEHDİDİNDE          SÜNNÎ İSE DESTEK YOK!          AKP LEVHASI ÇÖPE          DÜNYADA TEK BAŞINA          SAYI 819         

Bugün: 18.12.2017

GERGİN KONGREYİ KAMALAK KAZANDI!

GERGİN KONGREYİ KAMALAK KAZANDI!
Saadet Partisi Kongresi 4 Mayıs 2014...Saadet Partisi'nde mevcut Genel Başkan Mustafa Kamalak yeniden bu göreve seçildi. Kongrede Kamalak taraftarları ile diğer aday Fatih Erbakan'ın taraftarları arasında gerginlikler yaşandı.04.05.2014 21:33
***********************************************************************************

Saadet Partisi 5. Olağan Kongresi yapıldı…

GERGİN KONGREYİ KAMALAK KAZANDI!

Saadet Partisi'nde mevcut Genel Başkan Mustafa Kamalak yeniden bu göreve seçildi. Kongrede Kamalak taraftarları ile Fatih Erbakan'ın taraftarları arasında gerginlikler yaşandı...


 
 
Saadet Partisi 5. Olağan Kongresi bugün Ankara Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Kongrede mevcut Genel Başkan Mustafa Kamalak ve Dr. Fatih Erbakan aday gösterildi.

Bin 10 delegeden 874'ünün oy kullandığı kongrede, oyların 868'i geçerli sayıldı.

Seçim sonuçlarına göre; 656 delegenin oyunu alan Mustafa Kamalak, yeniden genel başkanlığa seçilirken, Dr. Fatih Erbakan ise 212 oy aldı.


KAMALAK 712 DELEGE İLE ADAY

Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleşen kongrede, partinin faaliyet ve hesap raporları okundu. Mustafa Kamalak, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Şevket Kazan, Yasin Hatipoğlu, Temel Karamollaoğlu'nun da arasında bulunduğu 712 delegenin teklifiyle yeniden genel başkan adayı oldu.

Fatih Erbakan ise, aralarında Ahmet Tekdal, Rabia Elif Erbakan Altınöz ve Fehim Adak'ın da aralarında bulunduğu 94 delegenin imzasıyla genel başkanlığa aday gösterildi.


KONGRE'DE KAVGA ÇIKTI!

Kongrenin yapıldığı salona Milli Görüş Lideri Necmettin Erbakan ile Genel Başkan Mustafa Kamalak'ın posterleri ve "Milli Görüşçüler, kongreden sonra ilk hedef iktidar", "Yaşanabilir bir Türkiye, Yeniden büyük Türkiye", "Uydu değil, lider ülke" pankartları asıldı.

Kongrede merhum Necmettin Erbakan'ın "Milli Görüş"ü anlattığı video gösterimi yapıldı ve salonda uzun süre "Mücahit Erbakan" sloganları atıldı.

Saadet Partisi'nin 5. Olağan Kongresi gergin geçti. Genel Başkan Mustafa Kamalak, kongre salonuna girişinde bazı partililerin "Başbakan Kamalak" sloganlarıyla karşılandı.

Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan'ı destekleyenler ise "Teşkilat yanıyor, Fatih'ini arıyor", "Mücahit Erbakan" şeklinde sloganlar attılar.

Kamalak'ın açılış konuşmasının ardından, faaliyet ve hesap raporlarının okunması sırasında salonun büyük bölümü uzun süre, "Fatih kürsüye" sloganları attı. Divan bir müddet sonra oylama yaparak Fatih Erbakan'a yarım saat konuşma hakkı verdi.

Şevket Kazan’ın ismi okunduğunda “yuh” sesleri yükselirken, Oğuzhan Asiltürk'e yönelik ise "Oğuzhan istifa" sloganı atılarak tepki gösterildi.

Kongreye katılan izleyiciler arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Bazı izleyicilerin kavga ettikleri, birbirlerine pet şişe attıkları görüldü. Kavgalar, parti görevlileri tarafından ayrıldı.

Kamalak'ın listesinden Genel İdare Kurulu'na (GİK) seçilen isimler şöyle:

"Abdullah Sevim, Ahmet Kul, Ahmet Münir Erkal, Ali İhsan Gündoğdu, Atik Ağdağ, Bayram Sakartepe, Bekir Demirkaya, Bekir Kılıç, Bilal Hazırbulan, Birol Aydın, Cafer Şatır, Celal Asiltürk, Duran Soyuğur, Dursun Ali Düzenli, Ekrem Şama, Erkan Temiz, Faik Çalık, Fatih Aydın, Fesih Bingöl, Fesih Bozan, Fethi Görür, Fethullah Erbaş, Galip Akın, Hasan Bitmez, Hasan Bayram Var, Hasan Oğul, Haşim Özçelik, Hüseyin Hacıabdullahoğlu, Hüseyin Oruç, İlyas Tongüç, İsmail Hakkı Akkiraz, İsmet Aksoy, İsrafil Bayrakçı, Latif Öztek, Levent Cengiz, Lütfi Yalman, Lütfi Kibiroğlu, Mehmet Karaman, Mehmet Kasapbaşı, Mehmet Şen, Mesut Doğan, Muhammet Polat, Muhittin Hamdi Yıldırım, Muhyittin Aytunç, Murat Çolak, Mustafa Balta, Mustafa İriş, Mustafa Kaya, Mustafa Kurdaş, Mustafa Özkafa, Mustafa Yılmaz, Muzaffer Baydar, Necmettin Çalışkan, Nergül Aksu, Nuri Başer, Oya Akgönenç, Salih Turhan, Samet Sami Temel, Selim Sait Terzioğlu, Selman Esmerer, Sezai İncesu, Sinan Ejderoğlu, Süleyman Erim, Süleyman Arif Emre, Şahin Kalça, Şerafettin Kılıç, Şevket Kazan, Tacettin Çetinkaya, Temel Karamollaoğlu, Temel Akdağoğlu, Yakup Budak, Yasin Hatipoğlu, Yaşar Canbay, Yusuf Yiğitalp, Ziyattin Tokar."

Yüksek İstişare Kurulu'na (YİK) seçilen isimler de şöyle:

"Abdullah Arslan, Ali Vural, Hasan Hüseyin Öz, Mehmet Bingöl, Mustafa Kemal Çelik, Mustafa Geçer, Nizamettin Aydın, Osman Seçilmiş, Süleyman Canan, Süleyman Çalışkan, Veysel Candan."


MİSAFİRLER:

Kongreyi, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, MHP Genel Sekreter Yardımcısı Abbas Bozyel, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Naci Beştepe ile bazı milletvekilleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli de izledi.

Dr. Fatih Erbakan ve Mustafa Kamalak'ın kongre konuşması:


** KAMALAK’IN KONGRE KONUŞMASI

İlk olarak Mustafa Kamalak geldi. Yola çıktıkları günkü heyecanla yollarına devam ettiklerini ifade eden Kamalak, idama mahkum edilen 528 Mısırlı masumun, Cumhurbaşkanı Mursi'nin, Filistin'in, Arakan'ın, Somali'nin gözünün bugün kongrenin yapıldığı salonda olduğunu dile getirdi.


SİYESETİN ADRESİ SAADET...

Türkiye'nin önünün siyaseten, ahlaken ve ekonomide tıkandığını öne süren Kamalak, "Türkiye kısır kavgaların, içi boş polemiklerin, seviyesiz tartışmaların esiri edilmiştir. Dış politikada ise tam bir facia yaşanmaktadır. Gerçekten Türkiye tarihinin hiçbir döneminde bu kadar yalnız ve bu kadar etkisiz duruma düşmemiştir. Bu yüzden Türkiye'nin yeni bir sese, yeni bir söze, eskimez pörsümez yeni bir siyasete ihtiyacı vardır. Bu siyasetin adresi Saadet Partisidir" dedi.


TAYYİPÇİ MİSİN, PARALELCİ MİSİN?..

Saadet Partisinin son yıllarda büyük haksızlıklara uğradığını iddia eden Kamalak, 17 Aralık'tan sonra iktidarın kendilerine televizyon kanallarını kapattığını savundu. Kamalak, şu ifadeleri kullandı:

"Mesela Kanal 7'ye çıkmak istedik. Hatta araya aracılar koyduk. 'Bir saniye olsun bizi çıkarın, düşüncelerimizi anlatalım' dedik. Çıkamadık, çıkarmadılar. Ama 12 yıl boyunca cemaatle iş tutanlar kendi geçmişlerini unutup, Bugün TV'ye çıktık diye döndüler bize, 'Vay efendim, siz paralelci misiniz?' dediler.

Değerli arkadaşlar. İşte 12 yılın özeti budur. 'Tayyipçi misin, Ergenekoncu mu? Tayyipçi misin, Esadcı mı? Tayyipçi misin, paralelci misin?'  İkisi de değiliz arkadaş, ikisi de değiliz. Doğru yol varken niçin başka yola sapacağız. Biz, Milli Görüşçü'yüz. Biz, yalnız hakkı bilir, yalnız hakkı söyleriz. Biz, ne devlet içindeki paralel yapılanmayı tasvip eder, ne de yolsuzlukların üzerinin örtülmesine rıza gösteririz. 

Kimse bizi kendi günahlarına ortak edemez. Bizim derdimiz, makam derdi değil hizmet aşkıdır, millet aşkıdır. Biz, ne yaparsak Allah rızası için yaparız. Herkes bilsin ki bundan önce olduğu gibi bundan sonra da hükümetin doğru hizmetlerini teşvik etmek, yanlış faaliyetlerini engellemek için her türlü gayret ve çabanın içinde olacağız. Kınayıcıların kınamasından korkmadan, hak bildiğimiz doğruları en gür sesle haykırmaya devam edeceğiz. Susarsak namerdiz."

Kamalak, Taksim tartışmalarına da değinerek, "Biri 'Taksim'e çıkarmam' diye tutturdu, öbürü  de illa ben 'Taksime çıkarım' diye. Yine kavga, yine kutuplaşma ve yine karşılıklı hakaret. Ben, buradan hem iktidarı hem de muhalefeti uyarıyorum: Aklınızı başınıza toplayın, dilinize sahip olun. İstediğini söyleyen istemediğini işitir. Rüzgar eken, fırtına biçer" sözlerini kullandı.


AYNI ŞEVKLE O KAPIYI BEKLERİM!..

Kerpiç bir evde doğduğunu, tarhana çorbasına kaşık salladığını, dağlarda davar güttüğünü, Çukurova'da çeltik ektiğini, pamuk topladığını, pancar söktüğünü anlatan Kamalak, varlığı da yokluğu da gördüğünü dile getirdi. Saadet Partisi Genel Başkanlığı görevinin hayatının en onurlu ve en şerefli görevi olduğunu ifade eden Kamalak, şunları kaydetti:

"Eğer bir gün bana derseniz ki 'Ey Mustafa Kamalak, sen bundan sonra bu davanın kapısında bekçi olarak duracaksın.' Zerre kadar tereddüt edersem namerdim. Aynı samimiyet, aynı aşk ve aynı heyecanla o kapıyı beklerim. Çünkü bu kapıdan daha hayırlı bir kapı yoktur. Bu kapıdan başka kurtuluş kapısı yoktur. Hiç şüphe yok ki, Allah sadıklarla beraberdir."


AK SAÇLILARI KÜÇÜMSEMEYİN...

Kamalak, kendilerine "Ak saçlılar" denmesini de eleştirerek, "Ak saçlılar diyerek küçümseyici bir tavır sergiliyorlar. 45 yıl bu davaya bekçilik yapmak, ne zamandır suç oldu? Allah aşkına 45 yıl hocamızın etrafında pervane gibi dönerek suç mu işlediler? Başkaları gibi çekip gitmedilerse suç mu işlediler? Sadıklarla beraber olun" dedi.


** FATİH ERBAKAN'IN KONGRE KONUŞMASI

Kamalak'tan sonra kürsüye gelen Dr. Fatih Erbakan ise  konuşmasına  "Selam olsun Milli Görüş'ün büyüklerine, selam olsun Milli Görüş'ün ak saçlılarına" diye başladı. Erbakan, partiye sahip çıkmak için gayret sarf etmiş, Anadolu'yu karış karış gezmiş Mustafa Kamalak'ı da hürmetle selamladığını dile getirdi.

Kongredeki sloganlarının "Milli Görüş demek, Erbakan demektir" olduğunu belirten Fatih Erbakan, Erbakansız, bir Milli Görüş'ün düşünülemeyeceğini kaydetti.

Türkiye öncülüğünde bir İslam birliğinin kurulmasının, Milli Görüş'ün iktidara gelmesine bağlı olduğunu ifade eden Erbakan şunları söyledi:

"Saadet Partimizin yeniden ayağa kaldırılması, layık olduğu yere yeniden taşınması, bütün Milli Görüş'çüler ve bizlerin, hayattaki en önemli görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Milli Görüş'ün yeniden ayağa kalkması, parlak geleceği, Erbakan'ın ismine, eşsiz manevi mirasına yaraşır bir Saadet Partisi için yeni bir yürüyüşü, anlayışı hayata geçirmek çok büyük önem arz etmektedir. Bunu yapabilmek için gün bugündür. Burada vereceğimiz kararla, yeni bir dinamizm, yeni bir ruh, yeni bir gelecek. Aslından kopmayan yeni bir Saadet Partisi için daha etkin çalışmaların önünü açacağız. 

Hiçbir göreve, hiçbir mevkiye kendiliğimizden talip olmayız ve olmadık da. Davamız için, milletimiz için, İslam aleminin kurtuluşu için bir görev yerine getirmemiz gerekiyorsa, yine o büyük liderin bir evladı olarak bundan da kaçmayız Allah'ın izniyle."


BUNDAN BÖYLE KORKUN BİZDEN...

Çatışmak için değil, Türkiye ve İslam dünyasının karşı karşıya olduğu kronik problemleri çözmek için mücadele edeceklerini belirten Erbakan;
 
"Bugün birlik ve beraberlik günüdür, dayanışma, kardeşlik günüdür. Bizler aynı Erbakan hocamız gibi ayrıştırıcı değil, birleştirici olacağız, ötekileştirici değil, uzlaştırıcı olacağız, uzaklaştırıcı değil, kucaklaştırıcı olacağız..." diye konuştu.

Bugün Milli Görüş'ün, ikinci 40 yıl harekatını başlattıklarını, yeniden topyekun sefere çıktıklarını ifade eden Fatih Erbakan, şunları kaydetti:

"Bu kongreyle birlikte Milli Görüş dinamiği yeniden harekete geçecektir. Saadet Partisini siyaset hayatındaki en etkili aktör yapmak olan Erbakan ruhu yeniden canlanacaktır. Milli Görüş'ün tarihinin en büyük atılım ve gelişme dönemi yeniden başlatılacaktır. 

Bütün milletimize sesleniyoruz; Milli Görüş'ün ikinci Erbakan'ı döneminde aslımızdan kopmadan büyük bir değişiklik ve yenilik programını hazırlayacağız. Ey zalimler, sömürgeciler, ırkçı emperyalistler bundan böyle korkun bizden, yeniden diriliyoruz, yeniden şahlanıyoruz, yeniden geliyoruz." 

Erbakan konuşurken, sık sık "Delege uyuma Erbakan'a sahip çık" ve "Bu gençlik seni başbakan yapar" sloganları atıldı.


KAMALAK SÖZ HAKKINDAN FERAGAT ETTİ

Erbakan'ın konuşmasının ardından kürsüye çıkıp bir konuşma yapması beklenen Mustafa Kamalak'ın zaman darlığından dolayı hakkından feragat ettiği belirtildi. Ancak salondakilerin "Başbakan Kamalak" sloganı atması üzerine kürsüye gelen Kamalak, şunları söyledi:

"Hepinizi, Fatih Bey kardeşimi sevgiyle bağrıma basıyor, hepinizi hürmetle selamlıyorum. Sizler akl-ı selim insanlarsınız, ne anlatacağım zaten size ben? Sizi Allah'a emanet ediyorum ve sadıklarla beraber olun diyorum."


M.T


Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.