SON DAKİKA

İSRAİL ÇARESİZ          ZORBALIKLA NEREYE?          TÜRKİYE GÜÇLÜ VE HAKLI          VİTES DEĞİŞTİRDİ          Sayı 823          KANDİL IŞİD TEHDİDİNDE          SÜNNÎ İSE DESTEK YOK!          AKP LEVHASI ÇÖPE          DÜNYADA TEK BAŞINA          SAYI 819         

Bugün: 18.12.2017

HOŞGELDİN EY ŞEHR-İ RAMAZAN!

HOŞGELDİN EY ŞEHR-İ RAMAZAN!
12 ayın sultanı Ramazan başlıyor. Elazığ Müftüsü Peyami Güngör Ramazan ayı ile ilgili önemli açıklamalrda bulundu... Elazığ ramazan ayına...27.06.2014 22:16
*********************************************************************************************

HOŞGELDİN EY ŞEHR-İ RAMAZAN!

Rahmet ayları Recep ve Şaban’ı geride bıraktık ve 12 ayın sultanı Ramazan’a ulaştık. Ramazan; Kur'an'ın doğum ayıdır. Bu doğumun oruçla kutlanması, vahyin çağrısının ruhu ile mükkemmel bir uyum arz eder. Çünkü oruç, insanın insan tarafını geliştirmek için hayvan tarafına ''dur'' demektir. İnsanın ruhunu zenginleştirip içgüdülerini dizginlemektir.

Ramazan'ı fırsat bilip onun varlık sebebi olan vahiyle candan yürekten bir ilişkiye girmektir. İnsanın kendisini vahyin inşasına açmak için, bedenin önceliğini akleden kalbe, iradeye ve ruha vermesidir. Orucun maksadının bunu gerçekleştirmek olduğu asla unutulmamalıdır.

Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece ilk teravih namazını kılacak ve gece sahura kalkacak vatandaşlar, 28 Haziran'ı oruçlu geçirecek.

 

Ramazan'ın ilk günü Elazığ’da imsak vakti 03.01 olurken, ilk iftar ise 20:01 açılacak.

 

Kadir gecesi 23 Temmuz'a denk gelirken, 27 Temmuz'da son oruç tutulacak. ve 28 Temmuz Pazartesi günü Ramazan Bayramı kutlanacak.

GÜNGÖR/ “Oruç, sadece aç ve susuz kalmak değildir” 

Elazığ İl Müftüsü Peyami Güngör, Ramazan ayı münasebetiyle açıklamalarda bulundu.

Güngör, yaptığı açıklamada, Razaman’ın müminler için bir rahmet, bereket ve  mağfiret ayı olduğunu belirtti. Kuran’ı Kerim’in Ramazan ayında indirildiğini ifade eden Müftü Peyami Güngör, oruçla beraber en güzel ibadetlerden birinin de Kuran okumak ve okuyanları dinlemek olduğunu kaydetti.

Bu ayda kimsesizlere sahip çıkılması ve önem verilmesi gerektiğini de vurgulayan Güngör, şöyle konuştu: “ Bu ayda tutulan oruç ve hem de diğer müminlerin biraraya gelmesi vesilesi açısından Ramazan ayı önemlidir. Çünkü ramazan ayında birçok ibadetlerimizi birlik içerisinde, beraberlik içerisinde yapmaktayız: Bilhassa teravih namazları, Kuranı kerimi karşılıklı okuma, dinleme gibi ibadetler Müslümanların biraraya gelmesine vesile olmaktadır.

 Böylece bir birlik, beraberlik, kardeşlik duygularının coştuğu bir ay olmaktadır. Bu sene diyanet işleri Başkanlığımız bu ayın temasını ‘Hiç Kimse Yalnız Kalması, Bu Ramazan ve Her Ramazan’ diye koymuştur. Dolayısıyla bu ayda biraz daha yalnızlara, kimsesizlere önem vermek durumundayız. Huzurevlerinde olan ama huzura muhtaç olan kardeşlerimiz var. Sevgi evlerinde olup sevgiye muhtaç olan çocuklarımız var. Sokaklarda kimsesiz olan çocuklarımız, yaşlılarımız, hastalarımız var. Hapishanelerde mahkumlarımız var.

Ramazanda bu konuya uygun olarak bu zümrelere daha fazla önem vermek, onları ziyaret etmek durumundayız. Türkiye genelinde başlatıldı. Biz de ilimizde bu gruplara daha çok önem vereceğiz. Suriye’den gelmiş olan kardeşlerimiz var. Bunları Ramazan’ın bereketinden istifa etmelerini sağlamak için gayret göstereceğiz.  Ramazan ayı Kuranı Kerimin indirildiği aydır. Dolayısıyla ramazan ayında tutulan oruçla beraber en güzel ibadetlerden biri de Kuran okumak olmadır. Okuyanları dinlemek olmalıdır.

Tabi Ramazan ayında dikkat etmemiz gereken şeylerden birisi oruç tutarken diğer kötülüklerden de uzaklaşmamız gerekir. Yalandan, gıybetten, dedikodudan, insanların kalbini kırmaktan uzaklaşmamız lazım. Oruç dediğimiz zaman sadece aç ve susuz durmak değil. Aç susuz durmak orucun bir bölümü. Bunun yanında aslolan bu ibadeti bizim geçmiş günahlarımızı affettirecek bir hale getirmektir. Buda ancak oruç tutarken orucumuzun sevabını arttıracak olan amelleri yapmakla beraber, orucumuzun sevabını bizden götürecek olan kötülüklerden de uzaklaşmamız gerekiyor. Ramazan ayının bütün İslam alemi hakkında hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan diliyorum.”

Bizlerde el-aziz Gazetesi olarak tüm İslam aleminin Ramazan-ı şeriflerini kutluyor, rahmet ve bereketlere vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.

M.T 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.