SON DAKİKA

İSRAİL ÇARESİZ          ZORBALIKLA NEREYE?          TÜRKİYE GÜÇLÜ VE HAKLI          VİTES DEĞİŞTİRDİ          Sayı 823          KANDİL IŞİD TEHDİDİNDE          SÜNNÎ İSE DESTEK YOK!          AKP LEVHASI ÇÖPE          DÜNYADA TEK BAŞINA          SAYI 819         

Bugün: 18.12.2017

Tekrarı Şehirde Faciaya Sebep Olur

Tekrarı Şehirde Faciaya Sebep Olur
Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti ile Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti gazetecilere uygulanan saldırı girişimlerini kınamak için bir araya geldi.26.09.2013 09:27

Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti ile Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti gazetecilere uygulanan saldırı girişimlerini kınamak için bir araya gelerek birliktelik mesajı verip yapılan çirkin girişimleri sert bir dille kınadılar.

Tekrarı Şehirde
Faciaya Sebep Olur
 
Yeni Ufuk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve köşe yazarı Nafiz Koca’ya geçtiğimiz günlerde yapılan saldırı girişimi iki mesleki Cemiyetin bir araya gelerek birlik beraberlik mesajlarının verilmesiyle birlikte olayın şiddetle kınanmasını sağladı. Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti ile Elazığ Basın ve Medya Cemiyetinin ortak yapmış olduğu basın toplantısına yasal hükmünü kaybetmek üzere olan Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti katılmadı.

Geçtiğimiz hafta sonu gazete çıkışında gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni ve Köşe yazarı Nafiz Koca’ya Elazığ Belediyesi Mezarlıklar Müdürü tarafından yapılan saldırı girişimini kınamak için bir araya gelen Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Derneği ile Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti olayı sert bir dille kınadı.

Olayın çok çirkin olduğunu ve bundan böyle mesleğini icra eden gazetecilere yapılmaması adına böyle bir ortak toplantı düzenlediklerini belirten EBMC Başkanı Nafiz Koca, Elazığ Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanına da gösterdikleri duyarlılıktan dolayı Cemiyetleri adına teşekkür etti.

Olayın Cumartesi günü akşam saat 19 surlarında meydana geldiğini ve nedeninin de Elazığ Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğünde dönen rantsal dolaplarla ilgili yazmış olduğu bir yazıdan kaynaklandığını ifade eden EBMC Başkanı Koca, olayın kamuoyunda büyük yankı bulması ve bütün STK’ların hassasiyet göstererek olayı kınamalarından sonra kendilerinin de böyle bir toplantıyla yapılan çirkin saldırı girişimini kınamak istediklerini ifade etti.

Böyle bir toplantıyı gerçekleştirmeden önce diğer iki cemiyetin de görüşlerini aldıklarını ifade eden Koca Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyetinin her zaman olduğu gibi önce kabul edip ardından pişman olduklarını gerekçe olarak da yönetim kurulu üyelerinin daha önce Elazığspor Kulübünün Kanal 23’e yapmış olduğu uygulamada Elazığ Basını tarafından yalnız bırakıldıklarını bu nedenle toplantıya katılmayacaklarını belirten talihsiz bir mazeret öne sürdüklerini söyledi.

Aynı konu ile alakalı Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Derneğinin gösterdiği duyarlılığa da teşekkür eden Koca, olayın duyulmasıyla hemen arayıp geçmiş olsun dileklerinde bulunanların başında EGYC (Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti) başkanı Mustafa Doğan’ın geldiğini söyledi. Koca şunları kaydetti: olayın sosyal medyada duyulmasının ardından ilk arayanlardan biri Sayın Başkanım Mustafa Doğan oldu. Ardından Sayın Başkanım nezaket göstererek yönetim kurulu üyeleriyle birlikte de cemiyetimize geçmiş olsun ziyaretinde bulundular. Kendilerine ve yönetim kurulu üyelerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

FAİLİ DE, YAPILMASI GEREKEN DE BELLİDİR

Yaşadıkları çirkin saldırı girişiminde failin belli olduğunu ifade eden EBMC Başkanı Koca, failin Elazığ Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Mehmet Durna olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: 18 Eylül tarihli köşe yazımda Mezarlıklar müdürlüğündeki yolsuzlukları ifşa eden ve o müdürlükte dönen rantsal dolapları kaleme almamdan dolayı böyle bir eyleme maruz kaldık. Eylem gazetemiz çıkışında saat 19 surlarında meydana geldi ve faili etkisiz hale getirdik.

SELMANOĞLU’DAN BEKLEMEZDİK ZATEN

Olayın akabinde hemen Belediye Başkanı Selmanoğlu’yu aradıklarını ancak telefona koruma memurunun çıktığını durumu kendilerine bildireceklerini dedikleri halde de bu güne kadar her hangi bir dönütün olmadığını sözlerine ekleyen Koca; kamuoyunun böyle bir beklentisi olsa da Selmanoğlu’yu çok yakinen tanıyan biri olarak bizi aramasını doğrusu beklemedik dedi.

SELMANOĞLU: ORDUSU BOZULMUŞ KOMUTAN

Belediye Başkanı Selmanoğlu’yu ordusu bozulmuş komutana benzeten Koca şunları kaydetti: biz kendisini arayarak bu çirkin vakıadan haberdar ettik. Ancak kendisi gerekli nezaketi göstermedi. Göstermesini de beklemiyorduk. Çünkü Sayın Selmanoğlu’nun kendi memuruna bir müeyyidede bulunacağı iradeyi göstermediğini biliyoruz. Zira kamuoyu da çok iyi biliyor ki Selmanoğlu belediye başkanı değil de ordusu bozulmuş bir komutandır.

MEZARDAN ŞARTLI TAHLİYE OLMUŞ GİBİYDİ

Zaten Sayın Selmanoğlu böyle bir olay karşısında faillerden hesap soracak iradede olsaydı önce kendisine üstelik de halkın iradesi ile oluşturulmuş bir Meclis Salonunda saldıranlardan hesap sorabilirdi diyen Koca şunları söyledi: Selmanoğlu’nun bu tatsız olay karşısında çok zor durumda kalsa da sükutunu bozacağını beklemiyorum. Çünkü kendisine bile meclis salonunda sinkaflı küfürlerle hakaret edenlerden hesap sorma iradesini gösterememiş sadece saldırı karşısında meclis üyeleri arasında oturduğu koltukta mezardan şartlı tahliye olmuşlar gibi ezilip büzülmekle yetinmiştir. Dolayısıyla kendisinin maruz kaldığı bir saldırı karşısında bile zavallıları oynayan birinden bunu beklemenin abesle iştigal etmek olacağını biliyoruz.

BİZ ABESLERDEN VE HABİSLERDEN UZAĞIZ

Kendilerinin her türlü abeslerden ve habislerden uzak durmayı kendilerine şiar edindiklerini sözlerine ekleyen Koca; biz taş atana gül atmayı tercih eden eli kalem tutanlarız. Bizim inanıp güvendiğimiz tek bir silahımız vardır o da kalemlerimizdir. Ama onların öyle değil her geçen gün duymamak mümkün değildir ki döner bıçaklarıyla belediye basılmasın, müdürleri dövülmesin… Daha geçen ayki meclis görüşmelerinde gördük, insanlar meclisi istila edip verdikleri rüşvetleri aleni ifşa ettiler. Ve aynı gün Başkan Selmanoğlu Meclise Başkanlık yapması gerekirken ani bir izin belgesi düzenleyip fellik fellik belediyeden kaçtı ve Ankara’ya gidiyorum diyerek evine sığındı dedi.

ZAT-İ ALİLERİ DE RAHATSIZ OLABİLİR, OLSUN

Konuşmasında ağır cümleler kurduğunu ve bunun farkında olduğunu söyleyen Başkan Koca; kalemimizin sertliğini bilenler bilirler. Bu cümlelerimin zat-i alilerini de rahatsız edeceğinden eminim. Varsın olsun. Olsun ki bundan böyle görevini yapan hiçbir gazeteci arkadaşımız bir daha bu tatsız eylemlere maruz kalmasınlar dedi.

UMARIZ TEKRARI OLMAZ

Zaten bu toplantıyı yapmaktaki amaçlarının da bu olduğunu sözlerine ekleyen Koca şunları kaydetti: aslında bu tatsızlığı ben değil de bir başka meslektaşım yaşamış olsaydı tavrımız asla ve asla böyle yumuşak olmazdı. Daha sert tavırlar sergilerdik ama olayın muhatabı şahsım olduğu için nefsi düşündü intibalarına neden olacağı düşüncesiyle böyle geçiştirmek zorunda kaldık. Umarız bundan böyle bir başka arkadaşımız bu tür talihsizliklere maruz kalmaz.

BİZ NELERE ŞAHİT OLMADIK Kİ…

Daha düne kadar gazetecilerin bazı programlardan kovulduklarına şahit olduklarını da ifade eden Koca, çok kez gazetecilerin telefonlarla tehdit edildiklerini, korkutulmaya çalışıldıklarını bizzat yaşadıklarını söyleyerek artık bütün arkadaşlarımız ve meslektaşlarımız bunu bilsin ki o eski devirler kapanmıştır. Bundan böyle görevinin yasalar çerçevesinde yapan bütün meslektaşlarının arkasında önce şahsım olarak ben, sonra Cemiyetimiz olacaktır. Onun için Elazığ medyasında yeni bir dönemin başladığını ifade etmek istiyorum dedi.

ELAZIĞ’DA TAŞ ÜSTÜNDE TAŞ KOYMAYIZ

“Bundan böyle Elazığ’da görevini hakkıyla yapan, namus çerçevesi dâhilinde görevini icra eden bir meslektaşımızın gözünün üstünde kaşı var deyip bahanelere sığınarak, o gazeteci arkadaşımıza farklı telkinlerde bulunan ve hakaretlerde bulunan bütün herkes, kim olursa olsun karşısında Elazığ Basın ve Medya Cemiyetini bulacaktır.” Diyen Başkan Koca Şunları kaydetti:

“Çok iddialı bir cümle kuruyorum; böyle çirkin bir davranış karşısında bugün olduğu gibi sessiz davranmayacağımızı tekrardan bildiriyor, Elazığ’da taş üstünde taş koyamayacağımızı buradan bir kez daha ifade ediyorum. Elazığ Belediyesi’nin silik Müdürü’nün cesaretle göstermiş olduğu bu çirkin davranışı da Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti adına, Yönetim Kurulum adına telin ediyorum.

SÜKÛT İKRARDAN GELİR

Belediyenin riyasetinde bulunan şehreminlik unvanına sahip olduğunu düşündüğümüz Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu’nun da bu çirkin davranış karşısında sessizliğini bozmasını aksi takdirde sükûtun ikrardan geleceğini de kamuoyu nezdinde ifade etmek istiyorum.”

“ELAZIĞ’DA BASIN BÜYÜK BİR GÜÇTÜR, KİMSE BASIN’IN ÖNÜNE GEÇEMEZ”

Daha sonra konuşma yapan Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Mustafa Doğan, Sayın Nafiz Koca’ya yapılan hareketin herkese yapıldığını ve bu olayı canı gönülden kınadıklarını ifade etti.

Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Doğan; bu olayı ilk duyduğu anda Başkan Nafiz Koca’yı aradığına dikkat çekerek; “Sayın Başkana sordum ciddi bir şey var mı dedim, kendisi de ciddi bir şey olmadığını söyleyince daha da çok rahatlamış oldum. Şunu bilin ki Elazığ’da Basın büyük bir güçtür, kimse Basın’ın önüne geçemez, biz de şu memlekete hizmet ediyorsak gördüğümüz doğruları yaptığımız eleştirilerin hesabını da verebiliriz. Kimse de bunun aksini düşünmesin sebepsiz eleştirmeyiz bu bizim desturumuzdur. Biz bu kültürü aldık ve bu şekilde de devam edeceğiz.” Dedi.

“YAPILAN BU HAREKETİ BİZ HATA OLARAK KABUL EDİYORUZ”         

Eleştiriler olabileceğini ve bu eleştirilerin kendilerine de olduğunu belirten Doğan, kendilerinin kimseye saldırmadıklarını da sözlerine ekledi.

Kendilerine yapılanları hoş göreceklerini, hatta affedeceklerini söyleyen Doğan; “Sayın Başkanımın da dediği gibi hiçbir arkadaşımıza, özellikle genç, sokakta çalışan, görevini bihakkın yerine getiren arkadaşlarımızın hangisi bir sıkıntıda olduğunda gücüm yettiği kadar ben de onların arkasındayım dedi.

SUDAN BAHANELER

Doğan şunları kaydetti: Ne kadarına gücümüz yeterse, inşallah bunu lafla değil icraatla da gösteririz. Tabi ki biz burada Elazığ’da 3 tane cemiyetiz ikimiz buradayız bir arkadaşımız katılmadı. Katılmamasının da sebebi sudan bahaneler…

Tabi ki hoş olmayan bir hadise var, Elazığspor Kulübü Kanal23 ailesini Elazığspor tesislerine bırakmıyor. Bu doğru mudur, değildir. Kimsenin haber alma özgürlüğünü kısıtlayamazsınız ama bir gün ne ben ne de Nafiz Bey ile bunu paylaşmamışlardır. Hatta iki sene geriye gidelim Sayın Nafiz Koca Elazığspor Kulübü Basın Sözcüsü iken haberlerini dahi yayınlamayan bu televizyoncu arkadaşlarımız haberlerini yayınlamıyorlardı. Basın Bültenini açıklamıyorlardı. Ben o gün de doğruyu yaptım dedim ki Elazığspor’un Basın Sözcüsü bizim başımızın tacıdır. Her kim olursa olsun biz bunu yayınlarız diye sahiplenmişizdir ve hala daha sahipleniyoruz. Bunlar çok ucuz propagandalardır. Yapılan bu hareketi biz hata olarak kabul ediyoruz, inşallah bu hataların bir daha tekrarlanmamasını temenni ediyoruz.


Etiketler: Nafiz Koca - saldırı - EBMC

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.