SON DAKİKA

İSRAİL ÇARESİZ          ZORBALIKLA NEREYE?          TÜRKİYE GÜÇLÜ VE HAKLI          VİTES DEĞİŞTİRDİ          Sayı 823          KANDİL IŞİD TEHDİDİNDE          SÜNNÎ İSE DESTEK YOK!          AKP LEVHASI ÇÖPE          DÜNYADA TEK BAŞINA          SAYI 819         

Bugün: 18.12.2017

Ali Emiri Efendi'ye Saygı Günlerinde Final Yapıldı

Ali Emiri Efendi'ye Saygı Günlerinde Final Yapıldı
Elazığ Valiliği ve Elazığ Belediyesi'nin birlikte organize ettiği Ali Emiri Efendi'ye saygı etkinliklerinde final yapıldı.16.03.2013 21:52


 

 
Divan-ü Lugât’it Türk’ü asırlar sonra bularak milletimize kazandıran, 16 bin ciltlik kütüphanesini “Millet Kütüphanesi”ni kurarak bağışlayan Ali Emîrî Efendi, Elazığ Diyarbakır işbirliğinde, Elazığ Valiliği ve Elazığ Belediyesi’nin ortak organizasyonu ile anıldı.
 
 
Cuma akşamı saat 19.30’da yapılan final etkinliğine Vali Muammer Erol, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, Türk Edebiyat Vakfı Başkanı Servet Kabaklı, Azerbaycan Millî İlimler Akademisi Muhammed Fuzulî El Yazmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Paşa Alioğlu Kerimov, Nizamî Edebiyat Enstitüsü Emekdaşı Prof. Dr. Asif Rüstemli, Kültür Ve Turizm Bakanlığı Millet Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Melek Gençboyacı çok sayıda yazar, medya mensubu ve vatandaşlar katıldı.
 
 
Nizamî Edebiyat Enstitüsü Emekdaşı Prof. Dr. Asif Rüstemli 

Program Azerbaycan Millî İlimler Akademisi Müstâkil Alimler Birliği Ve Nizamî Edebiyat Enstisü Alimler Birliği’nce Vali Muammer Erol’a “Azerbaycan Edebiyatı’nın Dostu Diploması” sunularak başladı.

Vali Erol verilen diplomanın kendisi için büyük bir şeref olduğunu söyleyerek tüm Elazığ adına kabul edeceğini söyledi.
 
 
Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil
  
Diploma takdiminin ardından Türk Edebiyat Vakfı Başkanı Servet Kabaklı kürsüye gelerek bir açış konuşması yaptı. Konuşmasında vefa vurgusu yapan Kabaklı “ahde vefa istikbalimizin ve istiklalimizin teminatıdır” dedi.
 
 
Prof. Dr. Naci Onur, Gazeteci - yazar Zekeriya Bican  
 
Bu kapsamda Ali Emiri Efendi’nin anıldığını ifade eden Kabaklı Emiri’nin milletine çok kıymetli eserler bıraktığını söyledi.
 
 
Azerbaycan Millî İlimler Akademisi Muhammed Fuzulî El Yazmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Paşa Alioğlu Kerimov 
 
Konuşmanın sonunda Türk Edebiyatı Vakfı Umum “Türk Edebiyatı’na Hizmetlerinde Dolayı” Azerbaycan Millî İlimler Akademisi Muhammed Fuzulî El Yazmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Paşa Alioğlu Kerimov, Nizamî Edebiyat Enstitüsü Emekdaşı Prof. Dr. Asif Rüstemli, Kültür Ve Turizm Bakanlığı Millet Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Melek Gençboyacı Ve Manas Yayıncılık Genel Koordinatörü Şener Bulut’a “Türk Edebiyatı’na Hizmet Beratı” verildi.
 
 
Ali Emiri’nin hayatının anlatıldığı sinevizyon gösteriminin ardından Şef Öğr. Gör. Servet Zeki Ersoy Yönetimindeki TRT Diyarbakır Radyosu Mahallî İcra Topluluğu ve Elazığlı Mahallî Sanatçılar sahne alarak Diyarbakır ve Harput Musikisi’nden eserler icra ettiler.
 
 
Paşa Demirbağ ve Mustafa Dündar

Gecenin sürprizi ise Paşa Demirbağ ve Mustafa Dündar’dan geldi. Mustafa Dündar’ın kemanı eşliğinde Harput Musikisi’nden eserler okuyan Paşa Demirbağ’dan sonra Mustafa Dündar sahneye çıktı. Dündar ilerleyen yaşına rağmen okuduğu eserlerle dinleyenleri kendine hayran bıraktı.
 


 

 

 
 
Haber – Foto: Osman Gürses 

Diğer KÜLTÜR-SANAT haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.