SON DAKİKA

İSRAİL ÇARESİZ          ZORBALIKLA NEREYE?          TÜRKİYE GÜÇLÜ VE HAKLI          VİTES DEĞİŞTİRDİ          Sayı 823          KANDİL IŞİD TEHDİDİNDE          SÜNNÎ İSE DESTEK YOK!          AKP LEVHASI ÇÖPE          DÜNYADA TEK BAŞINA          SAYI 819         

Bugün: 18.12.2017

FIRAT`TAN KANSER TEDAVİSİNDE YENİ TÖNTEM

FIRAT`TAN KANSER TEDAVİSİNDE YENİ TÖNTEM
FIRAT`TAN KANSER TEDAVİSİNDE YENİ TÖNTEM 22 Ağustos 2013 Perşembe 19:46 Fırat Üniversitesi Hastanesi Cerrahi Onkoloji Kliniği, karın içi kanser tedavisinde yeni bir yöntem uygulamaya başladı. 22.08.2013 16:55
Karın içi organlara ait ve karın içine yayılmış kanserlerin tedavisi için ameliyat esnasında sıcak kemoterapi yöntemini uygulayan Fırat Üniversitesi Hastanesi cerrahları, bu yöntemin ileri evre kanser tedavilerinde yaşam şansını artırdığını belirtiyor.

Türkiye’de ancak birkaç merkezde gerçekleştirilebilen bu tedavi yöntemi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ilk defa Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde bir kanser hastasına uygulandı.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erhan Aygen ile Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Cüneyt Kırkıl tarafından kanserli hastaya ilk defa ameliyat esnasında sıcak kemoterapi uygulaması yapıldı.

Konu ile ilgili bilgiler veren Fırat Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erhan Aygen, Yumurtalık, kolon-rektum (Kalın Bağırsak), mide kanserleri ve karın içi zarının kendi kanseri olmak üzere peritonu tutan kanser olgularında peritondaki kanserli dokuyu azaltmak için cerrahi girişim ve ameliyat esnasında sıcak kemoterapi uygulamasıyla hastaların yaşam sürelerinin uzatılabilmekte olduğunu söyledi.

Ameliyat esnasında karın boşluğu içine uygulanan kemoterapi ilacının doğrudan karın zarına yerleşmiş tümör hücreleri ile temas ettiğini ve kanser hücrelerini yok edici etki gösterdiğini belirten Prof. Dr. Aygen, “Bugün Doğu ve Güneydoğu Anadolu da ilk defa bir ameliyatı yaptık. İlerlemiş artık son döneme girmiş kanser hastaları için ağır ama faydalı olabilecek bir ameliyat. Çıkabilecek kanser yükünü çıkarıyoruz ve geriye kalan kanser dokusu içinde sıcak kemoterapi veriyoruz. Ameliyat sonrasında yerleştirdiğimiz kateterlerden, karnın içerisine ısıtılmış kemoterapi uygulaması yapıyoruz. Verdiğimiz ısıtılmış kemoterapi özellikle karın iç yüzeyindeki zarlara ulaşmış olan kanserin eritilmesinde, ortadan kaldırılmasında oldukça etkili. Bu kemoterapiyi verdiğimiz zaman damardan verdiğimiz kemoterapinin etkinliğini bu şekilde dört beş kat arttırıyoruz. Böylece hastalarda özellikle kanserin oluşturmuş olduğu birçok zararlı etkiyi, etkili bir şekilde ortadan kaldırabiliyoruz. Bu nedenle hastaların özellikle yaşam şekillerini daha iyi bir hale getirmek, yaşam sürelerini uzatmak gibi katkılarda bulunabiliyoruz” dedi.

Genel Cerrahi Bilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Cüneyt Kırkıl ise, bu yöntemin son on yıldır yumurtalık kanserleri dışında kalınbağırsak kanserleri, mide kanserleri, apendisit kanserleri ve karın zarının kendi kanserleri içinde dünyada uygulandığını ifade ederek, “Erhan hocamın öncülüğünde ilk kez bölgemizde bu kemoterapi yöntemini uygulamaya başladık. Hastanın daha sonradan kemoterapi almasına engel olmuyor. Hasta daha sonra kemoterapi alıyor. Bu sitoredüktif cerrahi dediğimiz işlemin bir parçası. O yüzden hastaların yaşam süresini uzatmak, karın içerisinde tümörlü hücrelerin oluşturduğu sıvıyı ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi şekli” dedi.
 
HG

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.