SON DAKİKA

İSRAİL ÇARESİZ          ZORBALIKLA NEREYE?          TÜRKİYE GÜÇLÜ VE HAKLI          VİTES DEĞİŞTİRDİ          Sayı 823          KANDİL IŞİD TEHDİDİNDE          SÜNNÎ İSE DESTEK YOK!          AKP LEVHASI ÇÖPE          DÜNYADA TEK BAŞINA          SAYI 819         

Bugün: 18.12.2017

SİGARANIN KÖTÜ ARMAĞANI : KOAH

SİGARANIN KÖTÜ ARMAĞANI : KOAH
Medical Park Elazığ Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ali Tunç Elazığ kamuoyunu KOAH hakkında bilgilendirdi.03.05.2013 00:00

Medical Park Elazığ Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ali Tunç Elazığ kamuoyunu KOAH hakkında bilgilendirdi.

Tunç KOAH’ın özellikle sigara içimi veya zararlı toz partiküllerinin solunmasıyla ortaya çıkan kronik zorlu tedavi süreçleri içeren yaygın bir hastalık olduğunu ve ölüm nedenleri arasında 4. sırada yer aldığını belirtti.

KOAH’ın (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)nefes yollarında mikrobik olmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığı olduğunu belirten Medical Park Elazığ Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Tunç, ‘özellikle sigara içenlerde, bazı mesleklerde karşılaşılan toz, duman, evlerde kullanılan odun, tezek, kök benzeri yakıtlardan çıkan dumanın solunması, akciğerlerde bir çeşit iltihap oluşturularak, olduğundan daha erken yaşlanmasına neden olur’ dedi.

Erken Tanı Önemli

Erken tanı ile hastanın yaşam kalitesinin artırılabileceğini söyleyen Uzman Dr. Ali Tunç, Hastalığın ilerlemiş olduğu olgularda uzun süren öksürük, balgam ve özellikle yürüyüş ve yokuş tırmanmakla oluşan nefes darlığı en sık görünen yakınmalardır. Hastalık sinsi seyirli olduğundan bazen ileri evrelere ulaşıncaya kadar hasta tarafından hissedilmeyebilir. Öte yandan erken evrelerde hiçbir yakınma gelişmeyebilir. Bu nedenle 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan veya meslek icabı sosyal ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarında en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları uzmanına görünüp solunum fonksiyon testini yaptırması gerekmektedir, dedi.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dr. Tunç, toplumda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH olduğunu, bu hastalardan sadece birinin doktora başvurmuş olduğunu ve doğru tanı aldığını vurguladı. Tedavide dikkat edilmesi gerekenleri dile getiren Tunç, Sigaranın bıraktırılması, çevresel ve mesleki sigaraya maruz kalmanın kontrol, uzun süreli tedavi, ani başlayan atakların tedavisidir. KOAH’ı kontrol altına almak için yapılması gerekenler; doğru beslenme, doktor kontrolünde düzenli egzersiz programı, düzenli uyku ve sigaradan uzak ortamlardır, dedi.

HG

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.