SON DAKİKA

İSRAİL ÇARESİZ          ZORBALIKLA NEREYE?          TÜRKİYE GÜÇLÜ VE HAKLI          VİTES DEĞİŞTİRDİ          Sayı 823          KANDİL IŞİD TEHDİDİNDE          SÜNNÎ İSE DESTEK YOK!          AKP LEVHASI ÇÖPE          DÜNYADA TEK BAŞINA          SAYI 819         

Bugün: 18.12.2017
  • Ana Sayfa
  • »
  • AKP Belediye Başkan Aday Adayları Art Arda Çıkmaya Başladı

AKP Belediye Başkan Aday Adayları Art Arda Çıkmaya Başladı

Yerel seçimler hızla yaklaşırken hangi partinin hangi ilde kimi aday göstereceğini konu alan spekülasyonlar kamuoyu gündemindeki yerini alıyor. ..


 

Yerel seçimler hızla yaklaşırken hangi partinin hangi ilde kimi aday göstereceğini konu alan spekülasyonlar kamuoyu gündemindeki yerini alıyor. Elazığ Belediyesi için başkanlığa aday olmak isteyenlerde de bir hareketlilik göze çarpıyor.

Elazığ Belediye Başkanlığı seçiminde iktidardaki AKP’nin adayı favori görülse bile MHP ile Saadet Partisi’nin de -doğru aday gösterebilmeleri durumunda- şansları olduğu yadsınamaz.

Bu, yalnız iki partinin de geçmişte iki dönem Elazığ Belediye Başkanlığını kazanıp yönettiklerine ilişkin bir değerlendirme değil aynı zamanda son seçimdeki başarı grafiği dikkate alındığında da öngörülebilir bir ihtimaldir.

Ayrıca AKP’nin iktidarda olmasına ve Başbakan Erdoğan’ın Elazığ’da sevilmesine karşın; MHP ile Saadet Partisi’nin de güçlü teşkilatları ve aktif taraftarları olduğu bir realitedir.

Eğer AKP dengeleri gözeterek doğru bir aday da gösteremezse MHP’nin, Saadet Partisi’nin şansının artacağını düşünüyorum. Bir de MHP ya da Saadet Partisi iyi bir aday gösterebilirse şansının daha da artacağına inanıyorum.

Bu seçimde AKP’nin önemli bir handikabı da Süleyman Selmanoğlu faktörüdür. Çünkü hep ifade ettiğim gibi Süleyman Selmanoğlu’nun şahsında temsil edilen önemli bir eski Adalet Partisi-DYP seçmen kitlesi var Elazığ’da.

Son genel seçimde Süleyman Demirel’in çağrısı üzerine CHP’li aday Ali Özcan’a destek veren bu kitlenin 20 bin civarında oyu olduğu gözlemlenmiştir.

Doğrusunu söylemek gerekirse, AKP iktidarı kendi Belediye Başkanını, Süleyman Selmanoğlu’nu sahiplenmedi. Yargı yolsuzluk davasında mahkûm ettiyse bile bu Elazığ kamuoyunda pek kabul görmedi. Konuya ilişkin çok fazla aleyhte haber ve yorum yerel medyada yer almadı.

Toplumun önemli kesimi Süleyman Selmanoğlu’nun Belediyeyi başarılı yönettiği kanaatinde olmasa bile maddi menfaat sağlamak için bilinçli olarak bir yolsuzluk yaptığına pek ihtimal vermiyor; dolayısıyla mağdur gözüyle bakıyor.

Ne var ki, Süleyman Selmanoğlu’nu ne MHP’nin, ne de CHP’nin aday göstermesi beklenmiyor. AKP’nin de aday göstermesi çok düşük bir ihtimal.

Bu hususlar Süleyman Selmanoğlu’nun şahsında temsil imkânı bulan kesimin bir faktör olarak seçimde oynayabileceği rol itibariyle önem kazanmaktadır.

Aday gösterilmediği takdirde Süleyman Selmanoğlu’nun yapabileceği bir şey var mı; bilemiyorum. O takdirde AKP’nin başarısı için çalışır mı; onu da bilmiyorum. Ama herhangi bir adaya destek olması halinde etkili olabileceğini düşünüyorum.

Elazığ Belediye Başkanlığı seçimi için bu genel tabloyu çizdikten sonra adayların kişiliğinin ve dengelerdeki konumunun ne kadar önemli olduğuna sözü getirmek istiyorum.

Önce maalesef bir olumsuz gözlemimi paylaşmak durumundayım ki, o da şudur: Elazığ medyası ve sivil toplum kuruluşlarının adaylara yaklaşımı Elazığ Belediyesi için başarılı olup olmadığı ile ilgili değil; kendilerine yakınlıkları ve kazanabilecek durumda olup olmadıkları ile kayıtlıdır.

Elbette ki, aday olma ya da kazanma şansı pek olmayan kişilere destek olunması ancak ideolojik bir yaklaşımla söz konusudur. Yoksa çok fazla bir anlamı olmaz.

Ama iyi bir belediye başkanı olabilecek ve Elazığ’a başarılı hizmetler yapabilecek bir kişi üzerinde ittifak sağlanıp iktidar partisine önerilmesi halinde etkili olmak, sonuç almak mümkündür.

Eğer her medya grubu ve her sivil toplum örgütü kendi hesabı noktasından yola çıkarsa; meydana gelecek keşmekeşten kim bir şekilde gol fırsatı yakalarsa onun aday olması söz konusudur.

Doğru aday belirlemede kazanma şansı en yüksek olan AKP’nin sorumluluğu hiç kuşkusuz ki çok büyüktür. Bir yanlış yapması halinde AKP’ye de, Elazığ’a da yazık etmiş olur.

Bu konuda MHP ve Saadet Partisi’nin hiç azımsanamayacak bir sorumluluğunun olduğuna da vurgu yapmak istiyorum. Bu iki partiden hangisi göz dolduracak ve destek bulacak bir aday gösterebilirse -özellikle AKP’nin yanlış aday göstermesi durumunda- ipi göğüsleyebilir.

AKP’nin bir yanlış aday göstermesi ihtimali çok yüksek gözüküyor. Çünkü sağlıklı çalışan bir aday belirleme mekanizması veya geleneği bulunmayan AKP’nin nasıl bir yol ve yöntem uygulayacağı bilinmiyor. Bu, aday adayları için de çok sıkıntılı bir durum. Çünkü nasıl çalışıp rekabet edeceklerini bilip öngöremiyorlar.

Gerçi teşkilat içi eğilim yoklamaları yapılıyor, birtakım kişilere, kurumlara görüş ve düşünceleri soruluyor, anketlere, kamuoyu yoklamalarına başvuruluyor ama bunlar sağlıklı sonuçlar vermiyor. Hiçbir şey yerli yerinde yapılmıyor, suiistimale açık bir şekilde icra ediliyor. Genel merkez yetkilileri de ahbap-çavuş ilişkileriyle işi yürütüyor.

Bugüne kadarki uygulamalardan sağlıklı sonuç alındığına, kamuoyunun geneline şamil bir memnuniyet sağlandığına hiç şahit olunmadı, hep tepkilere yol açıldı…

Bütün bu yanlışlıklar, aksaklıklar, AKP’nin güçlü ve başarılı iktidarı nedeniyle fark edilemiyor belki ama sonunda -Nasrettin Hocanın atı gibi- bir gün fark edilecek!

Daha önce AKP’den adaylığını açıklayan bazı isimlerden söz etmiştim. Bu kez de yine adaylığını açıklayan bir isme yer vermek istiyorum…

Bilal Hacıoğulları bayram öncesi El-Aziz Gazetesini ziyaret ederek kendini bizlere tanıtmıştı. Ardından da, oldukça kalabalık bir taraftar topluluğuna verdiği iftara vaki davetine icabet ederek katılmıştık.

Görüntü alınmasına izin verilmeyen iftar yemeğine katılan kalabalık topluluğun aşiret mensupları olduğuna vurgu yapıldı. Doğrusu coşkulu ve kararlı taraftarlar göz alıcı bir manzara oluşturdular.

Yerel medyadan önemli isimlerin katıldığı iftar programında oluşan manzaraları Bilal Bey neden görüntülenip haber yapılmasına izin vermedi pek anlayamadım.

Kişisel görüşümü belirtmeyi sevdiğimi okurlarım bilirler: Bilal Hacıoğulları hafife alınabilir bir rakip değil; AKP’den aday olacaklara benden söylemesi.

 

Sayı: 772

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1417